Free cookie consent management tool by TermsFeedZmień ustawienia cookies

Jak prać ręczniki? Najważniejsze informacje

Zawartość

Świeży, miękki i czysty ręcznik zachęca wręcz zachęca do korzystania z łazienki, a przy okazji świetnie dopełnia całą aranżację. Jak jednak go prać, aby był miękki i puszysty, a jednocześnie dobrze spełniał swoje zadanie? Jak się okazuje, nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dbać o swoje ręczniki.

młoda para zastanawia się jak prać ręczniki z logo

Jak prać ręczniki?

To, w jaki sposób należy prać ręczniki, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane. Najlepiej sprawdzić bezpośrednio na metce, w jakiej temperaturze rekomenduje ich pranie producent. Problem może pojawić się wtedy, gdy metka została np. odcięta. Wówczas warto pamiętać o poniższych zasadach.

Jak prać ręczniki bawełniane?

Jeśli chodzi o pranie ręczników bawełnianych, istnieją różne szkoły. Pierwsza z nich, mówi że na początku najlepiej nastawić pralkę na 60°C, a przy kolejnych praniach – na w 90°C. Taka temperatura pozwala dobrze je doczyścić, a także pozbyć się z nich wszelkich zarazków oraz zarodników pleśni. Szkoła druga mówi z kolei, że lepiej nie robić prania w aż tak wysokich temperaturach (na poziomie 90°C), ponieważ ręcznik może stać się twardy i mało przyjemny w dotyku, a do tego – szybciej się w ten sposób niszczy. Wybór metody zależy zatem od tego, który aspekt jest dla Ciebie najważniejszy. 

Jak prać ręczniki z mikrofibry?

Maksymalna temperatura, w której można prać ręczniki z mikrofibry, wynosi 40°C. Najlepiej jednak, gdy są one prane w 30°C. Materiał, z którego są wykonane, w połączeniu z regularnym praniem i odpowiednim suszeniem, pozwoli Ci długo je utrzymywać w nienagannym stanie. Jeżeli jednak temperatura prania będzie wyższa, łatwo się one zniszczą.

Pierwsze pranie ręczników

Jeśli właśnie kupiłeś nowy ręcznik, najlepiej jest go namoczyć w zimnej wodzie i pozostawić na kilkanaście godzin. Wówczas jego włókna otworzą się i staną bardziej chłonne. Jeśli nie wykonasz tej czynności, ręcznik nie będzie w stanie absorbował wilgoci ze skóry. Dodajmy, że w ten sposób pozbędziesz się kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Po kilkunastu godzinach taki ręcznik należy wyciągnąć i dodatkowo wyprać w pralce.

Z jakich detergentów warto korzystać?

W praniu ręczników spore znaczenie maja detergenty – zapewne nie trzeba o tym przekonywać żadnej pani i pana domu. My rekomendujemy w tym przypadku żele i kapsułki do prania. Lepiej zrezygnować z proszków, które łatwo wnikają w tkaninę i które trudno jest wypłukać. Ręcznik traci przez nie na miękkości oraz gorzej wchłania wilgoć ze skóry.

Czy warto dodawać do prania środki zmiękczające i wybielacze?

Lepiej nie dodawać do pranych ręczników środków zmiękczających. Dlaczego? Ponieważ w nieodpowiedni sposób wpływają one na ich higroskopijność. Mają one z założenia zatrzymywać wchłanianie wilgoci, przez co włókna stają się twarde i przestają absorbować wodę. W praktyce oznacza to, że trudno się nimi wycierać do sucha. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wybielaczy – jeśli się zdecydujesz na ich tosowanie, doprowadzisz w tym przypadku do osłabienia włókien ręczników, przez co staną się one mniej odporne na uszkodzenia.

Jak prać ręczniki - ręczniki przygotowane do prania

Co zrobić, aby ręczniki były miękkie i puszyste?

Zależy Ci jednak, aby wielokrotnie prane ręczniki były miękkie i puszyste? W takim razie polecamy raz na jakiś czas dodać do prania pół szklanki białego octu na każdy ręcznik, który znajduje się w pralce. To ekologiczna, a co najważniejsze – skuteczna alternatywa dla wspomnianych detergentów. Dzięki niej pozbędziesz się zapachu wilgoci i potu, ręcznik odzyska z kolei jedwabistą miękkość, bez potrzeby uszkadzania struktury materiału. Nie musisz martwić się także tym, że Twoje ręczniki zyskają woń octu, ponieważ ten szybko wietrzeje. Warto dodać, że utrwala on również kolor tekstyliów, a do tego wykazuje się właściwościami odkażającymi. Jeśli zależy Ci, aby ręcznik był miękki, możesz go także po wyjęciu z pralki odpowiednio strząsnąć.

Kiedy warto stosować środki do dezynfekcji do prania ręczników?

Środki do dezynfekcji warto dodawać do prania wtedy, gdy ktoś w rodzinie przechodzi chorobę zakaźną. Z kolei jeżeli jeden z domowników wykazuje skłonność do uczuleń, jego ręczniki najlepiej prać z wykorzystaniem hipoalergicznych produktów bądź w płatkach mydlanych.

O czym jeszcze pamiętać przed praniem?

Zapewne nie będziesz zaskoczony, jeśli powiemy, że bardzo istotna jest selekcja ręczników pod względem kolorów: ręczniki o intensywnych barwach należy prać osobno, białe – osobno i czarne również osobno. Dzięki temu te kolorowe dłużej zachowają intensywność barw, jasne nie zszarzeją, a czarne – nie zjaśnieją. To absolutna podstawa. Co więcej, nigdy nie należy wkładać ręczników do pralki z ubraniami, bielizną, pościelą czy kuchennymi ściereczkami, ponieważ może to doprowadzić do ich zniszczenia. Zwłaszcza, jeśli w bluzkach czy spodniach znajdują się klamerki, sprzączki, guziki, zamki – wszystkie tego typu elementy skutecznie wyciągają włókna i przyczyniają się do destrukcji materiału. Ponadto, jeśli zdecydujesz się w ten sposób prać nowe ręczniki, będą się z nich uwalniały drobne włókna, które w dodatku osadzą się na ubraniach i będą przypominały drobny pył. Warto również pamiętać o tym, aby przed praniem nie przepełniać bębna pralki – dzięki temu woda będzie w stanie swobodnie przepływać oraz wypłukiwać różne zanieczyszczenia.