Free cookie consent management tool by TermsFeedZmień ustawienia cookies

Czy prasować ręczniki? Kiedy można to robić?

Zawartość

Czy prasować ręczniki? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste pytanie. Dużą rolę odgrywają tu osobiste preferencje oraz sprzęt, którego zamierzasz do tego użyć. Generalnie uznaje się, że nie należy tego robić, choć istnieją od tej zasady wyjątki. Jakie? O tym piszemy w tym artykule.

Zacznijmy od tego, że ręczniki nie gniotą się tak jak koszule czy spodnie. Ich głównym zadaniem jest wchłanianie wilgoci, a nie schludne prezentowanie się, choć oczywiście dobrze jest, jeśli ładnie wyglądają w łazience. Niewielkie zagniecenia na ich powierzchni często bywają jednak zupełnie niezauważalne. Dlatego zazwyczaj nie warto prasować ręczników – tym bardziej, że mogą one przez to ulec destrukcji.

Czy prasować ręczniki? Kiedy tego nie robić?

Prasowanie ręczników tradycyjnym żelazkiem z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ czynność ta może doprowadzić do spłaszczenia oraz zgniecenia ich włókien. Zacznijmy od tego, że cała struktura ręcznika zależy od jego pętelek. Kiedy prasuje się je przy wysokiej temperaturze, może dojść do ich zgniecenia. co z kolei sprawia, że ręcznik staje się szorstki, sztywny, zmniejsza się również jego zdolność do absorpcji wody. W takiej sytuacji może stać się on po prostu bezużyteczny.

Twój ręcznik posiada nadruk? Jeśli tak, również odradzamy prasowanie. Wynika to z tego, że żelazko może doprowadzić do wyblaknięcia wzoru, a nawet do uszkodzenia samego nadruku. Zamiast tego, jeśli zależy Ci na prasowaniu, lepiej odwrócić ręcznik na drugą stronę i potraktować go żelazkiem właśnie tam, gdzie nie ma nadruku. Nie zalecamy również prasowania ręcznika, jeśli ten ma bordiurę, chyba że żelazko będzie bardzo lekko nagrzane. Samo urządzenie powinno być również nastawione na nawilżanie, a podczas prasowania ręczników warto je także obficie spryskiwać.

Z pewnością należy również unikać prasowania ręczników na brzegach, ponieważ te bywają bardzo delikatne (dotyczy to zwłaszcza ręczników frotte) oraz podatne na uszkodzenia.

reczniki plazowe z logo i nadrukiem 1 - czy prasować ręczniki

Czy prasować ręczniki z nadrukiem? Kiedy ma to sens?

Można jednak niekiedy prasować ręczniki, jeśli zrobi się to w odpowiedni sposób.

Zanim zdecydujesz się na prasowanie ręcznika, sprawdź oznaczenia na jego metce. Zwykle można znaleźć na niej informacje o temperaturze prasowania, podane są nierzadko również inne zalecenia, które warto mieć na uwadze, zanim zdecydujesz się na wykonanie całej czynności.

Można prasować ręczniki również wtedy, gdy Twoje żelazko wyposażone jest w tryb Eco lub iCare – wówczas ma ono temperaturę, która jest bezpieczna dla tkanin. Z reguły przy tego typu rozwiązaniach temperatura jest niska albo średnia, ale na pewno nie wysoka – wówczas łatwo bowiem u uszkodzenie materiału.

Możesz rozważyć prasowanie ręczników również wtedy, gdy zamierzasz to zrobić dla swojego nowonarodzonego dziecka. Jak twierdzą dermatolodzy oraz pediatrzy, przez pierwsze dwa miesiące życia maleństwa dobrze jest prasować nie tylko standardowe ubranka, ale też skarpetki, pościel, jak również właśnie ręczniki. Dlaczego? Ponieważ skóra noworodka nie jest odporna np. na chemię gospodarczą czy zarodki pleśni. A piorąc ręczniki, minimalizujesz ryzyko styczności z wszelkiego rodzaju alergenami, bakteriami czy roztoczami.

Jeśli obawiasz się jednak, że prasowanie wypranych ręczników może doprowadzić do ich zniszczenia, jest to jak najbardziej uzasadnione. Dlatego najlepiej jest je po prostu porządnie strzepać po wyjęciu z pralki. Jeżeli zrobisz to odpowiednio mocno, pozbawiony zgnieceń ręcznik będzie Ci wspaniale służył przez długi czas.